کد خبر : 179

نودِژ، مرکز بخش آسمینون و شهری از توابع این بخش در شهرستان منوجان استان کرمان ایران است

نودژنیوز:فاصله نودژ تا بندرعباس ۱۱۰ کیلومتر است. نودژ دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و خشک می‌باشد و با میانگین بارندگی ۱۷۰ میلی‌متر در سال یکی از مناطق کم‌آب به‌شمار می‌آید.

یشینه سکونت در نودژ به پیش از اسلام بر می‌گردد. وجود دژی به اسم قلعه کافران و نیز گورستان غیر مسلمانان گواه بر این مدعا است. از مهم‌ترین مکان‌های مذهبی آن امامزاده سیف‌الدین است. از دیگر زیارتگاه‌های این شهر می‌توان زیارت حضرت بی بی طیبه (س) را نام برد که سالانه میزبان زائران زیادی است.
یکی از محصولات مهم کشاورزی نودژ پرتقال معروف آن است. نودژ همچنین دارای نخلستان‌های فراوانی می‌باشد که طی چند سال اخیر به علت خشکسالی‌های پی در پی به یک سوم مقدار اولیه کاهش یافته‌است. سرمای سوزان نیز باعث خشک شدن شمار زیادی از باغ‌های لیموترش و پرتغال آن منطقه شده‌است. یکی از قنات‌های معروف و قدیمی این شهر که قدمت دیرینه‌ای دارد. قنات دهنه ناییز است که طی سالهای اخیر به علت خشکسالی و احداث چاه‌های غیرقانونی اطراف آن به‌طور کامل خشک شده‌است. نودژ همچنین دارای یک معدن عظیم فروآلیاژ کروم می‌باشد که سنگ معدن آن پس استخراج به پالایشگاهی به نام آبادان که در جنوب نودژ واقع است انتقال داده می‌شود. رودخانه کندر یکی از مکان‌های بسیار زیبا برای گردشگران می‌باشد.
جاذبه‌های تاریخی نودژ
آرامگاه امامزاده شاه اشرف بی‌بی طیبه
امامزاده شاه سلطان سیف الدین
و…..
گویش مردم نودژ ترکیبی از گویش‌های بندری و منوجانی و فارسی می‌باشد. از لحاظ جمعیتی بزرگترین و معروف‌ترین طوایف ساکن در این دیار: راه بر، اخلاقی پور، دوراندیش، محمودی، صالحی، سالاری، محبی، ظهیری، حاجب،راهبر، خودستان، رهروان، مرشدی، سراجی، صمیمی و جعفری و طاهری و …می‌باشد.از تیم‌های فوتبال معروف این شهر می‌توان از تیم‌های پتروک، انقلاب، اتحاد، پرسپولیس، وحدت، رخسار و عقاب و نخل و خیبر و امید لاریان نام برد.روستای کندر، روستای بسیار زیبا با طبیعتی بکر و جذاب در بخش آسمینون نودژ  قرار دارد و از نظر موقعیت جغرافیایی به صورت طولی در دو طرف رودخانه‌ای به نام کندر واقع شده که از نزدیکی‌های دهکهان و قسمتی از رودخانه نازدشت سرچشمه می‌گیرد.راه‌های ورودی به کندر از طریق بندرعباس به رودان دوراهی نودژ- بجگان و راه ورودی دیگر آن از طریق کهنوج و نازدشت است.بند آبخیزداری کندر طول که در فاصله سه کیلومتری مرکز شهر منوجان قرار دارد، دارای طبیعتی زیبا، شامل: درختان دست کاشت وخودرو است و در رودخانه پایین دست این بند، آب‌هایی جریان دارد که زیبایی منطقه را دوچندان کرده است.کندر حدودا ۳۰کیلومتر وعرض آن ۵تا۱۰کیلومتر می باشد.اولین ده آن سگنان وآخرین آن دهمیان می باشد ما بقی دهاتهای آن گرماهی-شهید آباد-غریب آباد-بن مغ و دهمیان میباشد.راههای ورودی به کندر از طریق بندرعباس به رودان دوراهی نودژ-بجگان می باشد راه ورودی دیگر از طریق کهنوج ونازدشتمی باشد البته راههای فرعی دیگری هم دارداز دوراهی آبنما به طرف پاکوه که ابتدا ختم به دهمیان(دمیو) وبعد به گرماهی وصل می شود.اهالی کندر مردمی ساده دل و باایمان هستند از راه کشت لیمو وپرتغال و انبه وخرما و رطب ودامپروری امرار معاش میکنندشایان به ذکر است که زنان گرماهی غیر از کشاورزی وخانه داری به زری بافی یا همان خوس بافی و قالی بافی وحصیر یا همان تک وبافت پری خرماو حویرگ یا سوتگ و بافت نوعی سندل محلی به نام سواس مشغولند وکمک حال خانواده اند.
سوغات شهر نودژ
در شهر نودژ به دلیل اقلیم جغرافیایی، محصولاتی همچون خرما، پرتقال، لیموترش و شیرین و مرکبات کشت می‌شود که سوغات این شهر به شمار می‌آیند.
در این منطقه، هنر حصیر بافی رونق فراوانی دارد و ظرف‌ها و اشیای حصیری به وسیله زنان و مردان این منطقه از برگ درختان خرما و درختچه داز بافته می‌شود. در این شهر اشیای حصیری دست بافتی نیز از کاموا خوس و گلابتون تولید می‌شود.
Likes(0)Dislikes(0)